Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průzkum trasy

Na první průzkumnou vycházku jsme vyrazli ve čtvrtek 28. května. Náš 13-ti členný tým našel vhodné místo pro začátek a cíl ttrasy, u toužimské pošty na náměstí Jiřího z Poděbrad. Odtud jsme prošli zámkem, je to zajímavost a významná památka města, tak by měla být i na informačním panelu. Další úsek trasy vedl kolem Střely, pod rybníkem Karasák (dříve se však jmenoval Jeremiášův, po mlýnu) byly dva mlýny, pod jezem stál Tříselný (na výrobu třísla pro toužimské koželužny, které zpracovávaly pro toužimské ševce kůže na výrobu bot) a Jeremiášův (Jeremiáš Schroll byl útvinský měšťan), který jak jsme se dozvěděli,byl zajímavý tím, že měl dva náhony, z rybníka Karasáku na Střele a z Útvinského potoka. Oby mlýny jsme ale nenašli, jsou již zbořené. V lese nad Střelou měla vést vycházková pěšina na Hraběcí vyhlídku či odpočívadlo. Tu se nám podařilo najít, cesta po ní byla dost náročná, je hodně zarostlá a jsou přes ní ploty. Nakonec nás zavedla ke skalce nad soutokem řeky Střely s Útvinským potokem, kde je dnes nový rybník Na Soutoku. Na skále jsme objevili hodně starých nápisů. Místo je vysoko nad řekou a byl tu asi pěkný výhled do krajiny. Pěšinu vybudoval vévoda Beaufort-Spontini (patřil mu toužimský zámek) v 19. století, asi pro svou manželku - hraběnku, k vycházkám ze zámku. Proto se místu se skalkou a vyhlídkou začalo říkat Hraběcí odpočívadlo. Z Hraběcí vyhlídky jsme sešli lesem na cestu a tam na břehu rybníka Na Soutoku objevili poměrně vzácnou rostlinu, kosatec žlutý, došli jsme až k hrázi rybníka a odkud jsme se vrátili zpět do Toužimi.  

Druhá průzkumná výprava týmu se uskutečnila ve čtvrtek, 5. června. Tentokrát nám poměrně přálo i počasí. Dopoledne jsme vyrazili v 11:00 směrem na Kosmovou a za železničním přejezdem jsme uhnuli doleva na lesní cestu, která vede do Poseče. Hned za železnicí je v krásném polostínu odpočívadlo cyklostezky a za ním nádherně upravená hájovna, kde se říkalo „U Liema“ - podle původního majitele. Zpevněná cesta pak vede nádherným, vysokým, převážně smrkovým lesem.
Procházeli jsme kolem psího hřbitova, který je označen nápisem na velkém kameni vpravo vedle cesty. Je hezké, že i pejsci mají své místo odpočinku!!
Lesy kolem jsou vykácené, určitě se budou znovu vysazovat. V místě, kde podle mapy měl být KRVAVÝ KŘÍŽ, jsme uhnuli doprava směrem k rybníkům u Sedla. Viděli jsme kapličku u Toužimi, před námi se otevřelo jako na dlani Sedlo i s rybníky. Krásný pohled je i na druhou polovinu naší trasy – Útvina, rybník Na Soutoku, Chylice, Přílezy a dál směrem k Bochovu a Krásnému Údolí. Dost to tady foukalo.
Zpátky jsme se vraceli  původní cestou směrem od Poseče.
Drobnou závadu – totiž to, že byly vybité baterky ve foťáku – jsme pohotově vyřešili: Dan Novotný fotil na mobil a poslal fotky na náš web.